Jak Důležití jsou u Nás Rysové, Medvědi a Vlci

24. ledna 2018 v 12:29 | Aki |  životní prostředí
Před asi rokem, dvěma, jsem byla na výletě a z něj jsem si jako vždy něco přinesla. Byla to knížečka, kterou jsem zakopala mezi starýma knihama a vykašlala se na ni. A teď, po tak dlouhé době, kdy jsem se rozhodla si svou knihovničku vytřídit a pak "puff", hele co mi spadlo z jedné beletrie: "Po stopách velkých šelem v české krajině" od Hnutí DUHA. (zde je odkaz na tuto brožurku, kterou si můžete zdarma stáhnout jako pdf)

V poslední době spoustu lidí ani neví, že v České přírodě jsou (...měli by být) velké šelmy- medvědi, rysové a vlci. A mnoha lidem by to ani nepřipadalo zajímavé. "No co. Byli tu, ale už nejsou a příroda se s tím nějak vyrovná." Hahah. Ono příroda by se s tím nějak vyrovnala. Jenže my se s tím nemůžeme vyrovnat, protože jsme na této přírodě závislí a proto se snažíme udržovat si lesy, které zatím nemáme v plánu pokácet, díky lesníkům.

Ale, víš vůbec jak moc důležité tyto šelmy vlastně doopravdy jsou?

Co všechno jejich absence způsobuje?

Setkala jsem se s lidmi, hlavně mladými lidmi, kteří měli a mají za to, že vlci mají nejméně TŘICETI členné smečky, loví zásadně jen vysokou zvěř, při lovu vyjí, aby dali vědět svým soudruhům, jsou extrémě dominantní se striktní hierarchií a mají pevně stanovená teritoria. Ani jedna z těchto věcí je stejně pravděpodobná, jako že se teď půjdu učit matiku.
Zaprvé, děti- než si o nečem vytvoříte komunity a budete tomu slepě věřit (netýká se těch, kteří vědí, co slovo "vlk" doopravdy znamená v našem světě a jen si jej poupravují v těch svých alternativních) prosím, berte navědomí, že vlci jsou nesmírně plachá stvoření (takže zidealizované kreatury a jejih vlastnosti, které se týkají vraždění lidí nepřenášejte na vlky na planetě Zemi). Opravdu. To, že si lidé po generace mysleli, že jsou krvelační a napadají především lidi, má původ ve středověku, kdy se Křesťané snažili znehodnotit vše v co věřili lidé uctívající přírodu. Napadání lidí je, prosím pěkně, jedna z nejméně možných věcí, které by rysové, vlci, nebo medvědi udělali, protože člověka berou jako něco, co by jim mohlo ublížit. Většinou... Také jej mohou brát jako něco nového a tupě zírat na ty podivně chodící živočichy, než sami utečou někam dál.
Medvědi ani rysové neloví tak aktivně velká zvířata, jako jsou jelenovití. Vlastně skoro vůbec. Medvědi se živí především bobulkami, kořínky a zdechlinami, zatím co rysové loví také malá a středně velká zvířata. Ovšem odklízení zdechlin, které jsou semeništěm nemocí, se zabraňuje šíření nákazy dál.V přírodě se začali vytrácet, protože je středověká
společnost začala brát jako hrozbu a také jako
pěkný dekorativní kobereček.


Mizení těchto šelem a to především vlků a jejich smeček, kteří aktivně lovili, zapříčilo obrovské škody v mnoha aspektech.


Všimli jste si někdy okousaných stromů a vyžraných palouků?
Plotů, které myslivci musejí sadit kolem lesních školek, aby jim je nezfofrovala stáda srnek?

Příčina>> žádný přirozený predátor.


Víte co je potravní řetězec? Tak si představte- dole jsou bíložravci, kteří spásají trávu a nad nimi jejich predátoři, kteří regulují lovem počet těchto bíložravců, protože bíložravci (jako všechny druhy) pokud mají dostatek potravy a prostředí, kde mohou žít, tak se rozmnožují. Až na nemoci, vady, dominanci a selektivní výběr nemají jediný problém s tím, aby bylo na světě čím dál více jedinců jejich druhu a tak se vyvíjeli. Jenže pokud se přemnoží, začne trpět celý ekosystém. Od toho tu jsou dravci, aby si vybírali slabé jedince (protože kdo by se sakra měl namáhat lovením někoho, kdo je sice zdravý, ale právě protože je zdravý, je taky dost rychlý a těžký k ulovení? Logicky přemýšlející živočich si pokaždé vybere slabého jedince, kterého je lehko ulovit.) a také nemocné jedince, takže napomáhají k přirozenému výběru druhu.

Jeleni, srnci, zajíci a další lovná zvěř těchto šelem si po jejich ztrátě rychle uvědomila, že ti, kterých se báli už nejsou v jejich dosahu. Přestali se tolik přemísťovat (kdo by se taky přemísťoval, aby jej někdo náhodou neulovil, když se může na tři, čtyři dny uvelebit na jedné dobré pastvě?), což zapříčinilo, že stáda spásala vegetaci až do kořínků a ničili velká lesní místa v mnohem větším rozsahu, než by tomu bylo, kdyby se zvěř rozprskla více mezi stromy a přemísťovala se tak, jak tomu bylo, když nad sebou měli někoho, kdo by je lovil.
- přítomnost predátora má na kořist ZÁSADNÍ vliv -


A to, že se je myslivci snaží regulovat odstřelem, není dostatečně efektivní.
Zvířata nejsou blbá, prosím vás. Jsou dostatečně inteligentní na to, aby si uvědomila jak se při lovu chová vlk a jak se při lovu chová myslivec. Mimo to, výše jsem napsala, že vlci si při lovu kořisti instinktivně vybírají, především nemocná, stará a (asi budu hnusná, ale-) vadná zvířata, takže odstraněním těchto jedinců napomáhají k rozmnožování těch lépe "zařízených" a tedy i k lepšímu vývoji druhu, narozdíl od myslivce, který se sice možná snaží o totéž, ale rozhodně to totéž není. (No jo, myslivec nejsem, ale uvažujme logicky.)

"Velké šelmy se postupně vrací do naší krajiny: vlci druhým rokem vyvádějí mláďata v Máchově kraji, rysi žijí stabilně v Beskydech a na Šumavě. Vlci a rysi však pronikají i do Krkonoš, na Broumovsko nebo do Jeseníků. Pro bezproblémové soužití se vzácnými šelmami je potřeba, aby lidé dostávali objektivní informace a neměli z návratu šelem zbytečný strach. Také je nutné snížit riziko pytláctví a úmrtí na silnicích. Náš projekt se proto zaměřuje na terénní monitoring, předcházení pytláctví, osvětu na školách, komunikaci s médii, ochranu důležitých migračních koridorů před developery nebo výsadbou stromů do krajiny, aby šelmy našly bezpečnou cestu do Beskyd."

http://www.selmy.cz/podpora/formular/Jak přispět k navrácení vlků, rysů a medvědů do naší přírody a přečtení si dalších opravdu zajímavých informací, jako třeba kde se právě nachází teritoria a skupinky těchto zvířat, knížky, které si můžete přečíst, obchod, kde si můžete koupit věci plus přispět, a mimo to i důležité aktuality. ^^


To všechno má na starost hnutí DUHA, jedna z největších česých ekologických organizací, která se nezajímá jen o tyto šelmy, ale také o celkový zdravé životní prostředí, ochranu přírody a ekonomiku v ekologickém směru.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama