Co je "aesthetic"?

21. ledna 2018 v 19:21 | Aki |  pro tebe
A e s t h e t i c sTenhle výraz jsi slyšel určitě mnohokrát. V poslední době se o to zajímá čím dál více lidí a na internetu se o to každý jednou přinejmenším otře. Ale co to znamená? A proč jsou všude po internetu obrázky s tímto hashtagem, na které se sice moc hezky dívá, ale jinak nedávají smysl?


Trochu toho učebnicového pojetí. . .
Estetika je termín pro filozofickou vizualizaci krásy. (Přinejmenším takhle zní definice ve slovnících.)
Je to způsob jak vyjádřit v obrázku (a nejen v něm) pojem "krása" v originálním pojetí, protože každý tento pojem chápe trochu jinak.Mimochodem, věděli jste, že původ slova je z řečtiny? Hádejte, co asi znamená.
α ι σ θ η τ ι κ ό ς

Stačí chvíli brouzdat po obrázcích u strýčka Googla, nahlédnout na zdi Tumblr, nebo nástěnky Pinterestu a máte v celku jasno, co to ta estetika vlastně je. Ale ono estetika nejsou jen obrázky a koláže. Jde také o individuální styly a názory, které si lidé vytvářejí (každý má osobní styl a dokáže říct, co se mu líbí a co ne) a pak samozřejmě celkové- světové názory a ideály, které si společnost vyvíjí. (Ideály společnosti se dotýkají každého. Není to jen o tom, co se právě v téhle sezóně nosí a co je out, ale jde také o názory na ostatní témata, které jsi někde slyšel a protože ti připadají dobré- čili mají hlavu a patu, tak si je převezmeš a šíříš je dál.)

Za estetiku považujeme:
Filosofická teorie nebo soubor zásad, kterými se řídí myšlenka krásy v daném čase a místě. (Pojem krása, se mění, protože se mění i lidé a jejich názory. Někdy dávno, někde v Evropě se považovali za krásné a přitažlivé vypracované mužské lýtka, které si mnozí ještě i vycpávali. Teď je to o ženském zadku& objemném hrudníku a mužském sixpacku. Samozřejmě jak kde, nebudu všechno házet do jednoho pytle.)

Jedinečný soubor nápadů člověka o stylu a vkusu. (Ty, tvá máma i ti, s kterými se denně potkáváš mají svůj vlastní jedinečný vkus. I lidé, kteří se snaží co nejvíce zapadnout a "opičit se" po někom, mají pořád svůj vlastní jedinečný styl.)

Zásady nebo světové názory, vyjádřené prostřednictvím vnějšího vzhledu, chování a činů. (aka ideály. Proč si asi lidé nechávají dělat plastiky? Aby se přece podobali ideálům své společnosti. ;)

http://www.dictionary.com/browse/aesthetics

"Estetika", kterou si většina lidí vybaví je ta minimalistická, waporwave-synthwave-lo-fi- abuhvícovšechno, hipster vintage, black&white, kawaii, soft macabre, soft grunge a pokud tě ještě něco napadne, tak mi prosím řekni. ^^

Mimo to, estetika není jen v oblékání, fotkách a stylu bydlení. Estetika je i styl hudby, který se odrazil od jedné písničky, jenž mi napsal v komentářích >>doppleruv-defekt<<, takže jestli vás zajímá, co je to za písničku a co všechno to odstartovalo podívej se do komentářů.


_________

23.1. - Slíbila jsem, že napíšu články zaměřené na různé styly estetiky na Tumblr, ale když jsem si začala hledat zdroje, moje naivní já utrpělo závažnou ránu do srdíčka, protože si uvědomilo, že o druzích estetiky na Tumblr vlastně nic neví! ^^' Takže yay! Nejméně ve dvou měsících žádný článek o druzích estetiky nebude, protože si to nejdříve musím našprtat. - ,- Já vím co si teď říkáš: "Bože, kolik jí je, že slibuje věci, které nemůže dodržet?" ...Šestnáct. Bohužel. Možná se z toho poučím! Jo, poučím se z toho. Příště pro jistotu nebudu nic slibovat. ;)
Čímž neříkám, že ty zmiňované články nenapíšu, jen nebudou teď. Nebo v blízké době. Nebo v tomhle století.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baryn Baryn | Web | 21. ledna 2018 v 19:46 | Reagovat

Jo, už jsem si všimla, že se má estetika neshoduje příliš s okolím, proto i věci jako Tumblr a různé hastagy jdou mimo mě. Na to jsem málo hipster. :D Na druhou stranu článeo typech estetiky na Tumblr by mohl být hodně zajímavý. Srovnání a přehledy tak nějak přirozeně miluji. :D

2 Aki Aki | E-mail | Web | 21. ledna 2018 v 20:13 | Reagovat

[1]: Taky mám ráda přehlednost. ^^ Mimo to, myslím, že tvůj styl je vážně zajímavý, co jsem si všimla za prohlížení tvého blogu. :3

3 doppleruv-defekt doppleruv-defekt | Web | 23. ledna 2018 v 19:21 | Reagovat

No, poslední dobou se roztrhl pytel s "a e s t h e t i c s" po celém internetu. Pojem estetika je sice v tvém článku vysvětlen skvěle, ale dovolím si přidat něco, co sám vím, což je spjato s muzikou. :D
Ono to všechno vlastně začalo před pár lety, když nějakej neznámej týpek uploadnul na youtube song s názvem Macintosh Plus 420, což byla jenom o něco zpomalená písnička Diany Ross s trochu přidanou ozvěnou a trochu jinak poskládanou dohromady.
No a přesně tenhle song zapříčinil vznik různých podivných hudebních žánrů, které jsou inspirovány osmdesátkami a které se snaží schválně vyrobit hudbu s mnohými prvky, které snižují kvalitu zvuku, za účelem vytvoření takového zvláštního zvuku, který má vyvolávat nostalgii. Jsou to třeba styly jako vaporwave, což je v podstatě parodie na osmdesátky a jejich obsesí s reklamou a konzumní společností, nebo future funk, synthwave či třeba lo-fi hip hop, který zase naschvál používá bicí s nekvalitním zvukem a celkově tam jde o snížení kvality zvuku a různě se patchat s LOFO atd.
S těmihle žánry hudby pak zase přišly dohromady i různé vizuální doprovody, původně jako taková forma hudebních videí, kde se obraz snažil imitovat obraz z VHSek v kombinaci s edity z různých animovaných seriálů nebo reklam z 80. let a vyvolávat v pozorovateli nejen pocity nostalgie, ale i takové zvláštní, až surrealistické zmatení. A právě odtud pochází ten trend a e s t h e t i c s, kde se spousta věcí opakuje, jako třeba právě ten font s obrovskými mezerami mezi písmeny, voda Fiji, staré windowsy, ty ikonické římské sochy, neonově svítivé efekty, auta z osmdesátek atd.
Je to do jisté míry takový zvláštní druh umění, který vznikl jen díky internetu.
Jinak super článek, jen jsem si říkal, že tě doplním :D.

4 Aki Aki | E-mail | Web | 23. ledna 2018 v 20:57 | Reagovat

[3]: Děkuji moc. ^^ Jsem ráda, že jsi vyjádřil svůj názor a taky za to, že ses jen kvůli mě piplal s tak velkým slohem. :D Vím o čem mluvíš, hodlám o Waporwave napsat další článek, ale děkuju za zřetelné shrnutí. :3

5 Nindë Nindë | Web | 3. března 2018 v 23:04 | Reagovat

Moc pěkný článek, aesthetic jsem zatím nepotkávala jakožto nějaký trend. Asi jsem to brala tak nějak obecně, že každý má nějaký styl. Nevěděla jsem, že je to taková alchymie s tolika odvětvími :D

[3]: Jsem si toho trendu naschvál zhoršování kvality videí, podivných rádoby teleshopingů ve videoklipech, všimla docela nedávno a nikdy jsem nechápala proč to sakra ti lidi dělají. Děkuji za osvětlení :D Ale teda i když teď vím, proč to dělají, tak se mi to furt nikterak zvlášť nelíbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama